Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku

S A N K T U A R I U M

Ogłoszenia duszpasterskie

XX Niedziela Zwykła  – 14. sierpnia 2022

1. Dzisiaj ostatni dzień nowenny przed uroczystością Wniebowzięcia NMP po Mszy św. o 7.30.
2. Jutro (15.08.) UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP, największe święto maryjne w ciągu roku. Msze św. jutro, tak jak w niedzielę. Święto, ma także swoją ludową nazwę – Matki Boskiej Zielnej. Dlatego też, tradycyjnie. po każdej Mszy św. będzie  poświęcenie ziół i kwiatów. Jutro odpust w Jasieniu. W tym dniu ofiarą na tacę będziemy wspierać budowę nowego kościoła w Czarnym Potoku k/Łącka, który jest kościołem sanktuaryjnym Matki Boskiej Bolesnej. Kazania wygłosi ksiądz Władysław Górak, pracujący w tej parafii.
3. W środę Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o 17.30 po niej Msza św.
w intencjach nowennowych. Tą nowenną rozpoczniemy naszą dziewięciodniowa nowennę  do Matki Boskiej Częstochowskiej, która będzie naszą duchową pielgrzymką z pielgrzymami zdążającymi na Jasną Górę. Modlitwy nowennowe będziemy odmawiać w dni powszednie po Mszy św. o godz. 8.00.
4. W tym tygodniu w liturgii wspominamy: 
• Dzisiaj – św. Maksymiliana Marii Kolbego, kapł. i męcz.
• Wtorek – św. Stefana Węgierskiego
• Czwartek – Godzina Święta w kościele św. Jakuba od 23.00 do północy.
• Środa – św. Jacka, kapł.
• Sobota – św. Bernarda, opata i dokt. Kośc.
Wszystkim solenizantom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia imieninowe.
5. W przyszłą niedzielę, z racji trzeciej miesiąca, składka na tacę przeznaczona będzie na cele inwestycyjne w parafii.
6. W środę, 17.08, Mszą św. o godz. 6:30 w Tarnowie rozpocznie się 40. Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Po dwóch latach przerwy pielgrzymka powróciła do dziewięciodniowych rekolekcji w drodze. Jest ciągle możliwość zapisania się na pielgrzymkę u przewodnika Grupy nr 8 ks. Łukasza, lub w pierwszym dniu pielgrzymki. Wyjazd pielgrzymów do Tarnowa będzie w środę o 5.30 spod Domu Katechetycznego. Natomiast zapisy na wyjazd, na powitanie pielgrzymów na Jasnej Górze są do soboty, 20 sierpnia w kancelarii parafialnej.
7. Zapraszamy na VI etap rodzinnego pielgrzymowania Beskidzką Drogą św. Jakuba na odcinku Pasierbiec – Szczyrzyc, 27 sierpnia. Trasa 19 kilometrowa, jest o poziomie trudności podobnym do poprzednich etapów. W programie Msza Święta w Pasierbcu oraz zwiedzanie opactwa oo. Cystersów oraz spotkanie integracyjne. Zapisy w kancelarii i przez formularz internetowy.
8. Po Mszy św. u ministrantów i w zakrystii można nabycia prasę katolicką. Zachęcamy do czytania oraz tradycyjnie zapraszamy do naszego sklepiku sanktuaryjnego, wejście w starej zakrystii od strony plebanii.
9. Dzisiaj na zewnątrz kościoła zbierane są podpisy poparcia obywatelskiego projektu zmiany ustawy w obronie chrześcijan. Obserwujemy w ostaniem czasie akty wandalizmu w postaci zniszczonych bądź uszkodzonych pomników, przydrożnych figur, kościołów a także liczne profanacje świętych dla chrześcijan osób i symboli. Parodiowanie, ośmieszanie i dyskryminowanie ludzi wierzących stało się niemal powszechne. Jest to inicjatywa ludzi świeckich, bardzo prosimy o proporcie tej inicjatywy. Od nas zależy czy zostanie zebranych 100 tysięcy podpisów, która kompletnie nie stoi na straży poniżanych ludzi wierzących.
10. Z naszej wspólnoty parafialnej do wieczności odeszli: + Marianna Williams, + Teresa Matjaszek z ul. Wojska Polskiego, + Stanisława Gajec z ul. Browarnej, + Henryk Kumorek z ul. Ogrodowej oraz + ks. Władysław Marmol, którego pogrzeb w naszym kościele parafialnym będzie we wtorek o 13.00, następnie ciało zmarłego kapłana będzie pochowane na cmentarzu Jadownikach.  W sierpniu poza parafią odprawiane są Msze św. za zamarłych: +Stefanię Wójcik, +Piotra Gawendę, +Zofię Miguła, +Zbigniewa Olchawę, +Franciszka Mazura. Wszystkich zmarłych polecam Bożemu miłosierdziu:  Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.