Parafia NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Ap. w Brzesku

S A N K T U A R I U M

Podsumowanie działalności Caritas - 2021 r.

Działalność Parafialnego Zespołu Caritas za rok 2021 r.

Parafialny Zespół Caritas (PZC) liczy 10 wolontariuszek. Praca Wolontariuszek polega na: raz w tygodniu (wtorek) dyżur w biurze Caritasu (Dom Katechetyczny) tam odbywa się rozdzielanie żywności dla potrzebujących. Codzienna posługa w kuchni dla ubogich „Caritas”, jedna Wolontariuszek pracuje w Komisji Mieszkaniowej przy Urzędzie Miasta, rozprowadzanie świec wigilijnych oraz baranków wielkanocnych, przygotowywanie paczek dla ubogich  na Wielkanoc i Boże Narodzenie, pomoc przy zakupie leków i opłat za media dla seniorów, kwestowanie na rzecz  poszkodowanych w nawałnicach i kataklizmach, pozyskiwanie sprzętu AGD i mebli, odwiedzanie chorych, koordynowanie programu „Na codzienne zakupy” i opieka nad seniorami. Co roku przedstawicielki PZC biorą udział co roku w rekolekcjach organizowanych przez Diecezjalną Caritas, prowadzenie księgowości i dokumentacji PZC.

Pomoc udzielona przez PZC w liczbach:

  • Jadłodajnia (Kuchnia Caritas prowadzona i finansowana przez Urząd Miasta i parafialną Caritas). Codziennie z kuchni korzysta  od 45 do 60 osób, głównie mężczyzn z Brzeska, okolicy oraz przejeżdżający przez nasze miasto. Korzystają także rodziny, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jadłodajnia w ubiegłym roku wydała 23 990 litrów zupy i 3 405 bochenków chleba. Prowadzenie Jadłodajni zamknęło się w kwocie 76 260 zł.
  • Na czas Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia przygotowano  266 paczek żywnościowych i środkami czystości na kwotę 16 418 zł.
  • Dofinansowano wypoczynek wakacyjny dla dzieci na kwotę 8 000 zł. Caritas Diecezji Tarnowskiej także wsparł finansowo wypoczynek wakacyjny i feryjny dzieci i młodzieży, wsparł także działalność Świetlicy Parafialnej św. Jakuba. Opłacano dla dwójki dzieci obiady w szkole. Zakupiono leki za 2 334 zł  i zapłacono za media 1 136 zł. W każdym miesiącu średni 55 osób zgłaszało się  do biura Caritas po żywność, kwota tej pomocy to 5 868 zł. Podczas zbiórek do puszek na poszkodowanych w różnych kataklizmach zebrano 16 500 zł. PZC koordynował program dla seniorów z kart Biedronki „Na codzienne zakupy”. Pomagano także doraźnie, materialnie i finansowo osobom, które znalazły się w danym momencie w ciężkiej sytuacji życiowej.
  • Ogółem PZC udzielił w 2021 roku pomocy 693 rodzinom, osobom samotnym i bezdomnym na kwotę 128 127 zł.
  • Na tę kwotę złożyły się ofiary zbierane w pierwszy piątek miesiąca, ofiary składane do skarbonki św. Antoniego „Caritas”, ofiary ze Środy Popielcowej, ofiary indywidualne, nawiązki sądowe, dotacje i dofinansowania.

Ksiądz Proboszcz wraz z Parafialnym Zespołem Caritas składa serdeczny Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, osobom i instytucjom za ich wrażliwość na biedę drugiego człowieka za „wyobraźnie miłosierdzia”, która przeradza sw konkretna pomoc dla potrzebujących.

„CARITAS pomaga, pomóż CARITAS”